Showjumpers in action at Oatridge

060413 BSJA seniors show the the SNEC, oatridge.
060413 BSJA seniors show the the SNEC, oatridge.
0
Have your say

THE results for the British Showjumping Senior Advanced/Progressive show, held at the Scottish National Equestrian Centre, Oatridge College, on April 6-7, are as follows.

Saturday — KBIS Insurance Senior British Novice Champ. (First Round): 1. Clarabelle Ii, Rachel Payne, Rachel Payne DC; 2. Glenbarry, Kirsten Mirrey, Kirsten Mirrey DC; 3. Chenzo, Ronald Brady, Craig Hamilton DC; 4. Vierra, Stanley Brash, Kelly Fitzgerald DC; 5. Tiffany Case, Shona Robertson Brogan, Alex Robertson DC; 6. Ace of Clubs Ii, Lorna Rice, Lorna Rice DC.

060413 BSJA seniors show the the SNEC, oatridge.

060413 BSJA seniors show the the SNEC, oatridge.

Trizone Airlite Discovery (First Round): 1. Into The Blue, Grant Turnbull, Gillian Turnbull DC; 2. Brunette Iii, Sandra Low-Mitchell, Kelly Dupertuis DC; 3. Cavaliers Kingdom, Sarah Williamson, Sarah Williamson DC; 4. Ashton Solitair, Mary Turnbull, Katie Turnbull DC; 5. Cierania, Ben Wentink, Sarah Hutt DC; 6. Hero Ii, Sandra Smith, Kelsey Smith DC; 7. Cordoba, Denise Sharpe, Denise Sharpe DC; 8. Dileas Iv, Richard Duncan, Suzanne Lumgair DC; 9. Perlita, Shannon Kelly, Shannon Kelly DC.

EquestrianClearance.com Senior Newcomers: 1. Brunette Iii, Sandra Low-Mitchell, Kelly Dupertuis DC;2. Glow Dk, Lucinda Stewart, Lucinda Stewart DC; 3. Demon Dancer, Rachael Smith, Barbara Anderson DC; 4. Cierania, Ben Wentink, Sarah Hutt; 5. Conquista De La Sierra, Aileen Craig, Aileen Craig; 6. Azrael Ii, John King, Laura King.

Senior 1.15m Open: 1. Cavalier Agostino, Jim Wilmer, Greg Taylor; 2. Van De Bay Girl, Jim Wilmer, Greg Taylor; 3. Felicia Ii, Danielle Greer, Danielle Greer; 4. Jackup, Scott Campbell, Suzanne Lumgair; 5. Alexia Iii, Sarah Hutt, Laura Hut; 6. Con 3, Lucinda Stewart, Lucinda Stewart.

The Aurora Hotel Collection RHS Amateur Champ. (Qual.): 1. Wyona, John Harley, Laura Hutt QUAL; 2. Orpheus, Karen Watson, Jordan Thompson QUAL; 3. Clincy Z, Janet Black, Ailsa Black QUAL; 4. Eastern Advocat (The), Richard Ames, Jordan Thompson; 5. Soistara, Sandra Low-Mitchell, Sandra Low-Mitchell; 6. Aaron De Kalvarie, Andrew Malcolm, Nicola Malcolm.

060413 BSJA seniors show the the SNEC, oatridge.

060413 BSJA seniors show the the SNEC, oatridge.

1.25m Open Inc. The AW Jenkinson Forest Products RHS “Star of the Future” Champ. (Qual.): 1. Zagy, Dawn Mincher, Mischa Irving QUAL; 2. Zidane X, Sarah Hutt, Laura Hutt QUAL; 3. Calvaro’s Ace, Jim Wilmer, Greg Taylor; 4. Orpheus, Karen Watson, Douglas Duffin QUAL; 5. Allana Iii, Mischa Irving, Mischa Irving. 6. Chilas, Jennifer Thomson, Jennifer Thomson.

— Sunday — KBIS Insurance Senior British Novice Champ. (First Round): 1. Gerlinda Van Het Molenhof, Jackie Kemp, Julie Greig DC; 2. Quite Contrary, Rachel Aiton, Rachel Aiton DC; 3. Winnipeg B, Laura Donaldson, Laura Donaldson DC; 4. Evangelina, Allana Irving, Mischa Irving; 5. Dee Cee Bolter, Mandy Haig, Holly Haig; 6. Diablo Sie, Jennifer Cushnie, Jennifer Cushnie.

Trizone Airlite Discovery (First Round): 1. Jersey Beech, Mischa Irving, Mischa Irving DC; 2. Le Cheile Courage, Kathleen McArthur, Freya Scott DC; 3. Team Seoige Silvano, Moira Williams, Moira Williams DC; 4. Dee Cee Bolter, Mandy Haig, Holly Haig DC; 5. Cordoba, Denise Sharpe, Denise Sharpe DC; 6. Calupe, Alex Barr, Lesley Paton DC; 7. Osgor Xiii, Patricia Preston, Moira Williams DC; 8. Dat Jungske, Dawn Mincher, Mischa Irving DC; 9. Zacarno, Georgia Mitchell, Georgia Mitchell DC; 10. Hi Voltaire, Shannon Kelly, Shannon Kelly DC; 11. Courvoisier Smh, Karen Thomson, Karen Thomson DC; 12. Caretino Jewel, Jo Gollnick, Trevor Nicholson DC.

EquestrianClearance.com Senior Newcomers: 1. Westmur Daniel, Kelly Dupertuis, Sandra Low-Mitchell DC; 2. Glow Dk, Lucinda Stewart, Lucinda Stewart DC; 3. Wizard Xi, Lisa Ogilvie, Amy Ogilvie DC; 4. Azrael Ii, John King, Laura King DC; 5. Caretino Jewel, Jo Gollnick, Trevor Nicholson DC; 6. Quatraz, Fiona Horne, Craig Hamilton; 7. Coilte Nesroc, Kirsty Aird, Kirsty Aird.

Senior 1.15m Open: 1. Vurelise, James Templeton, Laura Templeton; 2. Turlood Errigal Touch, John King, John King; 3. Fauber, Suzanne Craighead, David Harland; 4. Lord Tennyson, Lauren Edwards, Lauren Edwards; 5. Brunette Iii, Sandra Low-Mitchell, Kelly Dupertuis; 6. Van Het Kroonhof, Gillian Paterson, David Harland

Horse & Hound Foxhunter Inc. The George L Ballantyne Dairies RHS “Foxhunter” Champ. (Qual.): 1. Amadeus Vii, Denise Sharpe, Aileen Craig QUAL DC; 2. Fauber, Suzanne Craighead, David Harland QUAL DC; 3. Conco, Stanley Brash, Kelly Fitzgerald; 4. Big Spender, Alexander Laird, Alexander Laird; 5. Goldfinga Iii, Patricia McArthur, Andrew Hamilton; 6. Vitan Ii, Alexander Laird, Alexander Laird; 7. Kirkton Caramel, Katie Sawers, Douglas Duffin; 8. Ashton Landdorina, Lisanne Henderson, Douglas Duffin.

The Power & Performance RHS Grade C Champ. (Qual.): 1. Mayfair Ii, Laura-Anne Garden, Alex Barr QUAL; 2. Amaretto Vi, David Kerr, Nicola McArthur QUAL; 3. Collaterol Ii, Alex Barr, Alex Barr; 4. Allana Iii, Mischa Irving, Mischa Irvin; 5. Millthyme Cameo, Isla Mowat, Isla Mowat; 6. Crailyn Clover Bay, Lisa Hood, Lisa Hood.

1.30m Open Inc. The Boquhan Estates Ltd RHS Young Masters Champ. (Qual.): 1. Collaterol Ii, Alex Barr, Alex Barr; 2. Hojmarks Rosetta, George Babes, Graham Babes QUAL; 3. Chilas, Jennifer Thomson, Jennifer Thomson QUAL.